Link farm چیست؟

Link farm

سئو و بهینه سازی تا کنون تغییرات زیادی کرده است. روش هایی وجود داشت که تا چند وقت پیش برای رتبه دهی ارزش و اهمیت زیادی داشت ولی در حال حاضر با توجه به قوانین جدید گوگل، به کل از بین رفته است. یکی از روش های غیر معمول و عجیب جهت سئو و بهینه سازی ، درست کردن لینک در مزرعه بک لینک ها است.

با توجه به نام مزرعه لینک ، میتوان حدس زد که منظور چیست… . فضایی پر از لینک. همان طور که در مقاله های گذشته بیان کردیم یکی از راه های رتبه بندی و ارزش گذاری سایت ها ، کیفیت و ارزش لینک های گرفته شده و داده شده می باشد. گوگل اولین جستجوگری بوده است که از لینک سازی برای میزان محبوبیت سایت ها بهره گرفته است. بعد از گوگل بقیه جستجوگرها لینک بیلدینگ را برای یکی از آیتم های خودشان مد نظر گرفتند و به وب ها مجوز این را دادند که با گرفتن و دادن لینک های محبوب و با ارزش رتبه سایتشان را افزایش دهند.

این روش ها بعد از مقدار زمانی دلیل به وجود آمدن Link farm و یا همان مزرعه لینک شده است.

Link farm چیست؟

می توان مزرعه لینک را به نوعی یکی از روش های سئوی سریع یا همان سئو کلاه سیاه دانست که در آن محیط ، جمعی از سایت ها به همدیگر لینک می دهند و یا با پرداخت هزینه به یک سایت با ارزش ( مثل بک لینک فا ) به شکل غیر واقعی Inbound Link میگیرند.

منظور از این پیوندها این است که ، جستجوگر های اینترنتی از جمله گوگل را به اشتباه انداخته و یک سایت را در مدت کوتاهی به یک سایت محبوب و با ارزش تبدیل کند! و رتبه و ارزش بالایی در موتور های جستجو از آن خود کند.

مزرعه لینک برای تازه کارها سریع ترین و بهترین راه جهت ارتقای پیوندهای ورودی هستند. با تمام این ها، مزرعه لینک کمیت پیوندهای ورودی را بالا می برد ولی روی کیفیت آنها تاثیر مثبتی ندارد و در ادامه خواهیم دید که اثرات منفی هم دارد.

نمونه یک نمودار مزارع لینک:

مزرعه لینک

در این سال های اخیر تحولات الگوریتم جستجوگر گوگل باعث شده تا بدون آگاهی مثل قبل از هر سایتی پیوند نتوانیم بگیریم. در حال حاضر جستجوگرها بهره گیری از Link farm را یک راه اسپم می دانند و در صورت استفاده ، سایت را جریمه خواهند کرد.

حالا سوال اینجاست که غول جستجوی اینترنتی یعنی گوگل ، از چه راهی مزرعه لینک را شناسایی می کند؟

وبسایت هایی که از این راه استفاده میکنند، به خاطر حجم زیاد پیوندهای خروجی و نبود ارتباط موضوعی و کاری بین آنها ، ربات گوگل به راحتی آنها را شناسایی خواهد کرد. گوگل در حال حاضر خیلی سختگیر و دقیق تر از قبل شده است و سعی میکند با آیتم های مختلف ، سایت هایی که از نظر محتوا و کیفیت واقعاً با ارزش هستند را در بالای نتایج نشان دهد.

البته این قوانین و سخت گیری ها برای جستجوگر گوگل می باشد و هنوز بقیه موتور های جستجوگر خیلی قوانین سخت و محکمی برای مزارع لینک نگذاشتند ولی گوگل به عنوان قدرت برتر جستجوگرها قوانین محکم تری را برای مزارع لینک قرار داده است.

درحال حاضر مطمئن ترین و بهترین راه برای سئو سایت ، خرید رپورتاژ آگهی در سایت ها است ، آن هم رپورتاژی که غیر تکراری بوده و برای اولین بار منتشر می شود ، چون هم بک لینک ها در قالب گزارش و مقاله هستند و هم ماندگاری بالایی دارند ( بک لینک دائمی ) و هم اینکه جزو سئو کلاه سفید محسوب می شوند ، جدا از همه ی اینها ، وب سایت بک لینک فا به نشانی ( http://www.backlinksfa.com/ ) قیمت بسیار پایینی برای بک لینک دائمی رپورتاژ آگهی در نظر گرفته است ، فرض کنید شما در یکی از این سایت ها قصد خرید بک لینک داشته باشید ، بعد از سه ماه بایستی مجدد تبلیغ خود را تمدید کنید تا اثربخشی خود را روی سایتتان از دست ندهد اما در رپورتاژ آگهی شما یکبار هزینه کرده و سال ها استفاده خواهید کرد ، به علاوه اینکه این پروسه جزو سئو کلاه سفید بوده و منطبق با اصول گوگل است و خیالمان از بابت جریمه های مرگبار گوگل راحت است.

دلیل اینکه نباید از Link farm استفاده شود

پیوندها به قسمت خارجی و داخلی طبقه بندی می شوند. وقتی کاربران یک عبارت و موضوعی را جستجو میکنند گوگل کیفیت و ارزش پیوندهای دریافتی سایت ها را برای رتبه بندی نتایج مورد بررسی قرار میدهد و در نتیجه ی جستجو اثر میگذارد. برای همین در شروع به نظر میرسد که تعداد لینک های زیادتر ، احتمال قوی تری برای جایگاه بهتر دارند ولی کیفیت پیوندها و ارتباطی که با موضوع سایت دارند به اندازه کمیت اهمیت خواهد داشت.

پیوندها دو دسته فالو ( به گوگل می گوید دنبال کن ) و نوفالو ( به گوگل می گوید دنبال نکن ) هستند. پیوندهای فالو امتیاز و ارزشی هستش که از وب های دیگر به وب سایت شما تعلق میگیرد. پس هر چقدر لینک های follow بیشتری دریافت کنید احتمال گرفتن امتیاز و رتبه بالاتری را دارید. در عوض پیوندهای نوفالو شکل متفاوتی دارند و گرفتن این لینک ها، مستقیم منجر به بالا رفتن رتبه و ارزش سایتتان نمی شود. باید در نظر داشت که پیوندهای فالو با توجه به شرایط میتوانند باعث اثر برعکس روی وب سایت بشوند! و اثر منفی هم داشته باشند.

جستجوگر گوگل از روش خاصی به نام Link juice و یا ارزش و امتیاز پیوند جهت اندازه گیری ارزش پیوندهای خارجی بهره گیری میکند. وقتی که سایتی به شما پیوند میدهد قسمتی از ارزش و اعتبار خودش را به سایت شما داده است و باعث بالا رفتن اعتبار و ارزش سایت شما میشود.

با توجه به الگوریتم های جستجوگر گوگل ، برخی مهندسان اعتقاد دارند که پیوندهای نوفالو ارزش و اعتباری برای سایت گیرنده ندارد و فقط لینک فالو قادر هستش که برای سایت گیرنده ارزش و اعتبار داشته باشد. البته گروهی نیز این نظریه را رد کردند و می گویند پیوندهای نوفالو نیز دارای ارزش برای وب سایت است البته این ارزش خیلی کمتر می باشد ، از طرفی هم تعداد پیوندهای خروجی بالا ، روی اعتبار هر لینک کم میشود ، به عبارتی هرچه لینک های خروجی بیشتر باشد ، امتیاز سایت به تعداد بیشتری تقسیم می شود و سهم هر سایت از امتیاز باقی مانده کوچکتر خواهد شد.

بعلاوه بیشتر محتویات مزرعه لینک ، بسیاری از هایپر لینک هایی می باشد که به سایت دیگری ارجاع داده شده ، اصولا این پیوندها یه طور تصادفی و شانسی و غیر مرتبط باهم انتخاب میشوند. این نبودن ارتباط و تعداد بالای لینک های خروجی وب های Link farm باعث میشود گوگل سایت هایی که از اینها بهره میگیرند را شناسایی کند و جریمه نماید.

با توجه به این امر مهم ، با اینکه مزارع لینک سریع ترین و بهترین راه برای گرفتن تعداد زیادی لینک ورودی برای سایت می باشد، ولی لینک های بی کیفیت و بی ارزش را در بر دارد. حالا شما باید از چه راهی لینک مفید و با ارزش پیدا کنید؟ خرید رپورتاژ آگهی پیشنهاد ویژه ی پارس لینک است.

از چه راهی لینک سازی کنیم؟

درصد بالایی از کاربران اینترنتی ، مبتدی هستند و برای این افراد تازه کار مزرعه لینک یک گزینه مناسب و خوبی برای بالا بردن رتبه سایت می باشد. این راه در برابر راه های دیگر آسان تر و کم هزینه تر می باشد و زمان زیادی هم لازم ندارد. با این وصف شما بعد از اینکه پیوند سایتتان را در مزرعه لینک ثبت کردید احتمال دارد تا چند روز بعد بازدید سایت شما بالا برود ولی بعد از مدتی بازدید سایت شما کم می شود و امکان دارد از قبل هم کمتر شود.

بالا بردن رتبه سایت بجز پیوند سازی به موردهایی مثل سئو ارتباط دارد. اگر از سئوی مقاله ها و محتوای خودتان مطمئن هستین و پیوندهای با ارزش و مفید می خواهید ، راه هایی هستند که زمان بیشتری را میخواهند و از تعداد مانند پیوند های مزرعه لینک نمی باشند ولی چون با موضوع سایت شما در ارتباط هستند از کیفیت و ارزش برخوددار می باشد.

اصولا برای پیوندهایی که در وب ها قرار میدهند تگ no follow می گذارند بازهم برخی از سایت ها در بخش نظرات محدودیتی قرار نمیدهند و از do follow برای پیوندهایی قرار میدهند بهره گیری میکنند. پس درج کردن نظر در سایت و وبلاگ باعث تولید بک لینک میشود.

وب های پرسشی و فروم های پر بازدید داخلی ( انجمن ها ) و یا خارجی ، اصلی ترین جا جهت لینک سازی می باشد. در این مکان ها ، هر بازدیدکننده ای که سوالی بپرسد سریعا جواب های مختلف با پیوندهای مختلف داده میشود که کلیک کردن روی آنها باعث به وجود آمدن بک لینک مرتبط با موضوع بحث خواهد شد. ولی دقت کنید در ایران فروم های اسپم وجود دارد. قبل از دریافت هرگونه پیوندی، فروم ها و سایت ها را مورد برسی قرار دهید.

از طرفی شبکه های اجتماعی که در طول شبانه روز فعال می باشند، مکان خوبی برای گرفتن بک لینک می باشد. حضور داشتن در شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و یا گوگل پلاس و غیره و درج مطالب مفید و با محتوا ، طرفداران خوبی برای شما خواهد داشت. درج لینک در بین مطالب و محتوای پست ها باعث Inbound Link برای سایتتان خواهد شد که ارزش خوبی دارد.

حضور داشتن در شبکه های اجتماعی و فعال بودن و قرار دادن مطالب سایتتان در این شبکه ها خیلی مورد توجه گوگل قرار خواهد گرفت و باعث بالا رفتن رتبه سایت شما می شود.

بر قرار کردن نظر سنجی و یا مسابقه ، گذاشتن آگهی تخفیف در شبکه های اجتماعی و نوشتن آدرس سایتتان جهت خواندن کامل، باعث دریافت بک لینک برای سایتتان میشود.

با توجه به اینکه لینک سازی در کشورمان مثل دیگر کشورها نمی باشد ، اما ، امتحان کردن آنها بهتر می باشد. درج پست مهمان در سایت دیگری بمنظور اینکه لینک سایت را درج کنیم شاید جواب منفی بدهد و زمان بر باشد ولی آن را امتحان کنید چون بازدیدکننده جدید برای شما به ارمغان می آورد.

در اصل ، کاربران و بازدید کنندگانی که محتوا و مطالب شما را می خوانند، حتما به آنها احتیاج دارند و وقتی لینکی را مشاهده کنند حتما به سایتتان وارد خواهند شد. در اینجا اگر محتوا و مطالب شما با کیفیت و با ارزش و مفید باشد، کاربران و بازدیدکنندگان جدید در سایت و صفحات شما شروع به گشتن خواهند کرد و امکان دارد بعد ها باز هم به سایت شما سر بزنند.

پیوندسازی پیشرفته با بهره گیری از اینفوگرافیک برای سایت های دیگر از راه هایی هست که در خارج از ایران مورد استقبال قرار گرفته و در ایران اقبال خوبی نداشته است. شما هم اگر وقت داشتید حتما این راه را امتحان کنید چون تصویر ها واینفوگرافیک ها اصولا بیشتر از مطالب و محتوای متنی مورد استقبال قرار خواهند گرفت.

نتیجه

ساختن پیوند در مزرعه لینک از روش های قدیمی می باشد که فقط کمیت سایت را بالا می برد و جستجوگرها را فریب میدهد. این مزارع هر دفعه با شکلی جدید و تبلیغاتی جدید افراد تازه کار و مبتدی را فریب میدهند.

در سال های اخیر با الگوریتم های جدید گوگل و دیگر جستجوگرها، سایت هایی که از این مزارع استفاده میکنند جریمه میشوند و بهره گیری از این مزارع فایده ای نخواهد داشت و بخاطر حجم بالای پیوندهای خارجی و عدم وجود داشتن ارتباط موضوعی با همدیگر ، خسارت و ضرر زیادی به سایت می رساند.

در این بین راه هایی هستند که به زمان بیشتر و مدیریت قوی تری نیاز دارند ولی بهتر و ارزشمندتر هستند و پیوندهایی با کیفیت و مفید برایتان به ارمغان می آورد.

تهیه شده توسط تیم پارس لینک
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

1 دیدگاه برای «Link farm چیست؟»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *